Віруси не є єдиною формою шкідливих кодів, які можуть вторгнутися в вашу систему. Черв’яки, трояни, рекламне і шпигунське програмне забезпечення, кейлогери разом з вірусами є частиною шкідливого ПО, яке може завдати серйозної шкоди вашій системі і вашим даним, а також захопити частину системних ресурсів, скоротивши продуктивність ПК і витрачаючи інтернет-трафік. Хочу представити вам основні способи захистити себе від шкідливих програм.

Загрози безпеці комп’ютерних систем на сьогодні можуть прийняти будь-яку форму і масштаб, вони виходять від різних джерел, у тому числі програмного забезпечення, пірінгових мереж, дискети, флеш-накопичувачів, CD або DVD-дисків, електронної пошти і вкладень в листи, чатів, ваших колег по локальній мережі та мережі Інтернет в цілому.

Отже, як ви можете захистити вашу систему і ваші дані при таких численних загроз, що виходять із різних джерел?

Шкідливі програми можуть бути де завгодно

Щороку мільйони людей і підприємств втрачають цінні дані в результаті дії вірусів, троянів, червів і інших шкідливих програм. Часом дані втрачені безповоротно. Шкідливі програми вражають не тільки дані, але і налаштування системи, а також завантажують ресурси ПК і інтернет-з’єднань, і не дають можливості повноцінно працювати на вашому комп’ютері.

Ця стаття складається з двох частин — перша частина пояснює, що ви повинні зробити, щоб захистити себе від вірусів, хробаків і троянів, в той час як друга частина пояснює, яким чином можна боротися з шпигунськими програмами і пов’язаними з ними формами шкідливого ПО.

Шість кроків для позбавлення від вірусів, хробаків і троянів(на прикладі Microsoft Windows):

1. Регулярне оновлення операційної системи

Перший крок до захисту вашого комп’ютера і цінних даних полягає в тому, щоб операційна система (ОС) оновлювалася останніми патчами безпеки. Це дуже важливо, і такі операційні системи Microsoft Windows регулярно випускають оновлення безпеки своїх продуктів.

Щоб перевірити, чи були останні оновлення для Windows, натисніть кнопку в меню Пуск-> Усі програми і виберіть пункт Windows Update:

Windows запустить браузер і направить його на адресу update.microsoft.com:

Натисніть на відповідну кнопку, щоб завантажити та встановити необхідні оновлення. Це можна зробити, принаймні, один раз в місяць.

2. Придбайте і встановіть хороше антивірусне програмне забезпечення

Крім того, необхідно регулярно оновлювати антивірусні програми, що працюють у вашій системі.

Переконайтеся, що ви вибрали один з кращих антивірусних пакетів.

Переконайтеся, що антивірусне програмне забезпечення оновлюється досить часто (іноді навіть щодня, якщо є така потреба), в тому числі повинні оновлюватися бази сигнатур нових вірусів, хробаків і троянів.

Антивірусне програмне забезпечення повинно мати можливість перевіряти електронну пошту і файли, які завантажуються з мережі Інтернет, щоб запобігти виконання шкідливої програми до того, як вона потрапить в систему.

3. Знайте свої процеси

Знання про те, що працює на вашому комп’ютері, збільшить вашу здатність виявляти потенційно небезпечні процеси.

Запустіть Диспетчер завдань Windows (натисніть клавіші CTRL + ALT + DEL) і познайомтеся з процесами.

Існує безліч сайтів, наприклад processlibrary.com, на яких описані процеси, запущені на комп’ютері. Наведений сайт являє собою безкоштовну бібліотеку, що містить повний опис понад 9000 процесів, які можуть бути запущені на вашому комп’ютері. Пошук процесів дуже простий — вводите назву в рядок пошуку, і processlibrary.com повертає вам повне опис процесу, включаючи інформацію про загрозу безпеці будь-якого рівня, а також дасть поради щодо способів усунення шкідливого коду.

Якщо ви не хочете йти на сайт і виконувати пошук, існують безкоштовні програми, що працюють як самостійно, так і як доповнення до Диспетчера завдань, які можуть надати потрібну інформацію про процесах.

На жаль, диспетчер завдань не покаже вам всі завантажені процеси і DLL, які виконуються в будь-який момент часу. Для цього вам знадобиться більш потужний інструмент (наприклад, WinTasks).

4. Використовуйте брандмауер

Встановіть хороший брандмауер, або, врешті-решт, використовуйте рідний брандмауер Windows.

Щоб активувати вбудований в Windows брандмауер клацніть на панелі керування і виберіть пункт Windows Firewall. Увімкніть брандмауер.

Хороший брандмауер запобігає несанкціоноване використання і доступ до вашого комп’ютера з зовнішніх джерел, а також надає вам додатковий захист від найбільш поширених троянів і черв’яків. Брандмауер сам по собі не позбавить вас від вірусів, але коли він використовується в поєднанні з оновленнями ОС, антивірусним програмним обеспеченим, він допоможе вам підтримувати достатній рівень безпеки вашої системи.

5. Реєстр MS Windows

Останні статистичні дані показують, що близько 94% комп’ютерів мають пошкоджені і, можливо, шкідливі файли. У середньому, майже кожен комп’ютер буде мати більше 150 помилок у фрагментованому реєстрі з невикористовуваними, зниклими або застарілими записами.

Невикористані і невидалені драйвера, і пошкоджені записи в реєстрі накопичуються як сміття навіть в самому новому комп’ютері. В результаті з’являються часті повідомлення про помилки, відбувається повільне завантаження комп’ютера, знижується його продуктивність, порушується цілісність реєстру, проявляється нестабільність, часто виникають повідомлення про помилки і збої, і, часом, з’являється навіть неможливість запуску Windows.

Деякі шкідливі програми вносять свої зміни в реєстр. Якщо ви підтримуєте ваш реєстру в актуальному стані (проводьте регулярні чищення), знаєте, що знаходиться всередині, вам буде легше зрозуміти, коли з реєстром починаються проблеми. Я раджу вам поставити хорошу «чистилку» реєстру, яка дозволяє просканувати реєстр досить глибоко і виправить всі помилки (при цьому не зачепивши працюють дані). Крім того, «чистилка» повинна вміти робити резервну копію реєстру.

6. Резервне копіювання даних

Профілактика краще лікування. Тим не менше, бувають ситуації, коли можна «зловити» вірус незалежно від того, наскільки жорстко побудована система безпеки. Завжди рекомендується робити резервну копію всіх ваших даних регулярно — не рідше одного разу на тиждень. І, якщо ви часто користуєтеся ПК, вам слід робити резервну копію даних щодня.

Боротьба зі шпигунами, Adware і пов’язаними з ними формами шкідливих програм

У деяких випадках не так легко зрозуміти, що програми-шпигуни і пов’язані з ними види шкідливих програм проникли і працюють у вашій системі.

В інших випадках, ви майже відразу ж можете помітити зміни, що відбулися в поведінці вашого веб-браузера, при тому, що ви нічого не робили. Ці зміни включають поява панелей, які ви не встановлювали, зміна домашньої сторінки або зміни в параметрах безпеки і списку обраних сайтів.

Іншими ознаками є: реклама з’являються в спливаючих вікнах, які не пов’язані з веб-сайтом, що розглядаються в даний момент. Багато з таких рекламних оголошень, як правило, пов’язані з порнографією або таблетками, і відображаються так, як не відображаються на звичайних рекламних банерах. Також можуть відображатися різні оголошення, коли ви не перебуваєте в мережі Інтернет. Програми-шпигуни не тільки дратують, але і уповільнюють продуктивність вашої системи, збільшують час запуску системи, викликають несподівані підключення до Інтернету і, іноді, призводять до краху системи.

Встановіть антивірусне програмне забезпечення

Встановіть антивірусне програмне забезпечення. Є кілька хороших продуктів, і багато заходять так далеко, що встановлюють два або три, оскільки будь-який окремий пакет не може бути настільки потужним, щоб знайти всі записи та зміни до реєстру програмами-шпигунами. Шкідливі програми, як і будь-яка інша програма, встановлена у вашій системі, залишає сліди в реєстрі та інших місцях вашої системи. Антишпигунський модуль, подивившись на ці сліди, може виявити шкідливі програми і видалити їх.

Також остерігайтеся того, що ви завантажили з мережі Інтернет. Переконайтеся в тому, що джерелами, з яких ви завантажуєте файли, можна довіряти. Наприклад, не всі компанії, які стверджують, що їх програмне забезпечення містить тільки рекламні модулі, дійсно пропонують тільки рекламні модулі! Завжди існує можливість того, що це програми-шпигуни, заховані в програмі. Крім того, читайте політики конфіденційності і ліцензійні угоди.

Отже, сім ключових моментів для безпеки вашої системи повинні включати:

1. Оновлені операційні системи

2. Антивірусне програмне забезпечення

3. Знання всіх процесів, запущених на вашому комп’ютері

4. Брандмауер

5. Чистка реєстру

6. Програмне забезпечення резервного копіювання

7. Антивірусне програмне забезпечення

Тільки використовуючи ці засоби можна бути впевненим, що ваші цінні особисті дані знаходяться в безпеці.

Джерело