Термін «віртуалізація» застосовується часто, але особливо часто по відношенню до серверів. Нижче наведено відповіді на деякі найбільш часто задаються.

Що таке віртуалізація сервери?

Віртуалізація є терміном, який часто застосовується до широкого спектру технологій. По суті, технологія віртуалізації означає розподілене використання програмним забезпеченням апаратного забезпечення. В області віртуалізації серверів, це означає, що кілька серверів (Windows, Linux тощо) можуть бути розміщені на одному фізичному обладнанні. Таким чином, два Linux-сервера і Windows-сервер, що працюють на трьох машинах, можна віртуалізувати і змусити працювати на одному сервері.

Що таке віртуальна машина?

«Віртуальна машина» – цей термін застосовується для серверних середовищ, які працюють на одному обладнанні. Так, у наведеному вище прикладі, поділ Linux та Windowsсерверів, що працюють на одному фізичному сервері, відбувається за рахунок віртуальної машини – спеціального програмного забезпечення, що розділяє ресурси обладнання.

Як працює віртуалізація?

Як правило, сервер віртуалізації поділяє фізичні ресурси сервера. Фізичний диск ділиться на частини, які використовують різні віртуальні сервери. Обчислювальні ресурси сервера розглядаються як пул ресурсів, який потім може бути розподілений між віртуальними машинами. За винятком спільного використання обчислювальних ресурсів, кожен віртуальний сервер виступає в якості окремої машини; проблеми, пов’язані з роботою програмного забезпечення на одному сервері не впливають на інші віртуальні машини на тому ж фізичному сервері.

Які переваги віртуалізації?

Переваги правильно розробленої і реалізованої віртуалізації величезні.

 • Консолідація серверів: Найбільш часто озвучиваемое перевага віртуалізації. Якщо додатки, що працюють на різних комп’ютерах не використовують всі обчислювальні ресурси своїх комп’ютерів, вони можуть бути об’єднані на меншій кількості серверів за допомогою технології віртуалізації. Зазвичай на фізичних серверах використовується лише 20 відсотків обчислювальних потужностей, і, використовуючи віртуалізацію серверних середовищ, можна підвищити ефективність використання апаратних засобів до 60 — 80 відсотків. Коефіцієнт консолідації виходить 3:1 або 4:1!
 • Мінімізація зайнятого простору: Віртуалізація серверів зменшує кількість фізичних серверів, які компанія повинна використовувати. Це означає, що можна використовувати менший датацентр, і, як наслідок, скоротити витрати на охолодження і електроенергію.
 • Зменшення вартості обладнання: Оскільки віртуалізація дозволяє більш ефективно використовувати наявні ресурси, потрібна менша кількість фізичних серверів, що призводить до економії коштів, які витрачаються на обладнання та його зміст.
 • Гнучкість і швидкість Оскільки віртуалізація дозволяє швидко створювати різні операційні середовища, стає легко запустити нові версії програми, здійснити перенесення додатків в нове середовище, а також відновити систему після краху.
 • Простота тестування і розробки: Віртуалізація прискорює процес розробки і тестування, оскільки полегшує розгортання різних операційних систем. Віртуалізація дозволяє розробникам порівняти продуктивність додатків в різних операційних середовищах, а також тестувати програми у віртуальних середовищах (що дозволяє уникнути дестабілізації «робочої» системи, яку можуть використовувати користувачі під час тестування).

До яких питань потрібно поставитися серйозно?

 • Витрати на програмне забезпечення / Ліцензування: Одна з найбільших проблем, про яку не можна забувати. Віртуалізація дозволяє легко створювати нові сервери, а кожна з цих серверних середовищ вимагає окремої ліцензії на програмне забезпечення. Якщо ви використовуєте системи з відкритим вихідним кодом, то це не буде проблемою, але якщо ви запускаєте платні середовища, то їх розгортання може призвести до високих ліцензійних зборів.
 • Ефективність планування: Для того, щоб реалізувати всі переваги віртуалізації, важливо правильно зіставити апаратні можливості сервера з висунутими вимогами. На практиці це зводиться до встановлення найбільшої кількості віртуальних серверів на фізичному сервері без зниження продуктивності цих серверів.
 • Навчання: Як і будь-які зміни, впровадження віртуалізації в IT-середовищі вимагає підготовки. Необхідно враховувати ці витрати (як часові, так і грошові).
 • Управління: Незважаючи на те, що застосування віртуальних серверів зменшує кількість фізичного обладнання, віртуальні машини потребують управління. Неправильно буде, скоротивши кількість фізичних серверів, наприклад, в 2 рази, скоротити IT-відділ теж в 2 рази.
 • Високі очікування від консолідації: Співвідношення консолідації залежить від двох речей: потужності поточних фізичних серверів і потреба в ресурсах існуючих додатків. Якщо існуючі сервери мають достатню потужність, а ваші додатки раціонально їх використовують, то можна очікувати високий коефіцієнт консолідації. І навпаки, якщо ваш сервер не настільки потужний, а ваші програми і так використовують значну частину ресурсів, не слід очікувати високого коефіцієнта консолідації.
 • Зростаючий обсяг інвестицій: Це потенційна проблема. Щоб реалізувати всі переваги віртуалізації, віртуальні машини повинні бути розташовані на сервері з потужними процесорами. Менш потужні апаратні засоби зменшують переваги віртуалізації. Повинен бути компроміс між витратами на придбання нового обладнання і скорочення коштів на утримання менш потужних комп’ютерів.
 • Неготовність деяких систем: Особливо в таких областях, як безпека, деякі системи все ще не адаптувалися до особливостей віртуалізації. Багато міжмережеві екрани, наприклад, як і раніше вважають, що один IP-адреса відповідає одній одиниці обладнання.

У чому різниця між міграцією з фізичного сервера на фізичний і фізичного сервера на віртуальний?

Не така вже й велика різниця. Незважаючи на те, що є відмінності між операційними системами і т. д., міграція фізичного сервера у віртуальний тягне за собою ті ж наслідки, як і міграція з одного фізичного сервера на інший.

Які операційні системи працюють на віртуальних серверах?

Це залежить від індивідуальних рішень для віртуалізації, але майже всі віртуальні системи працюють з Windows, Unix і Linux операційними системами.

Які засоби віртуалізації найбільш поширені?

Поки що домінуюче положення займає VMware і контролює 55 відсотків віртуальних серверів. Далі йде IBM (9,8 відсоток ринку). В спину їм дихає Microsoft, і, цілком можливо, що скоро обжене, завдяки зростаючій популярності технології Hyper-V. Серед інших учасників ринку слід зазначити SWsoft і Xen, відповідно з 6 і з 3 відсотками ринку. Дані компанії IDC.

Скільки віртуальних машин можна запускати на одному сервері?

Кількість віртуальних машин, які можна буде розгорнути на сервері, залежить від потужності сервера (обсягу пам’яті, швидкості процесорів і т. д.) і потреби додатків в ресурсах на віртуальному сервері. Чим вище потенціал обладнання і нижче їх споживання, тим більша кількість віртуальних машин можна розмістити. І навпаки, невелика продуктивність і високе споживання ресурсів означає, що менша кількість віртуальних машин можна розмістити на одному фізичному сервері.

За мотивами